אחד המפגשים הראשונים שלך כעצמאי או כבעל חברה עם רשויות המס מתרחש, כאשר תידרש למלא הצהרת הון. כל הצהרות ההון אותן תידרש להגיש חשובות בהחלט אך ההצהרה החשובה ביותר אשר מהווה את הבסיס לכל השאר היא ההצהרה הראשונה ולכן יש להגישה עם המון סבלנות ולא מעט מחשבה.

הצהרת הון – הגדרה:

הצהרת הון הינה דין וחשבון על נכסים והתחייבויות של תושב ישראל ומשפחתו (כולל ילדים עד גיל 18) למס הכנסה בהתאם לדרישה מפורשת לתאריך נתון.

מטרת הצהרת ההון:

אחת הדרכים של רשות המיסים להילחם ב"הון השחור" הינה דרך הצהרת ההון. כל הצהרה נבחנת  בהתאם להצהרת ההון הקודמת שהוגשה וע"י כך מתנהל מעקב לאורך זמן בכל הקשור לשינויים בשווי נכסיך (נכסים פחות התחייבויות) תוך התחשבות ב"הוצאות מחייה" שוטפות כגון: בילויים, חינוך, רכב ועוד.

מסמכי ההצהרה:

לצורך הכנת ההצרה יש לאסוף מסמכים רבים ומגוונים אשר היו ידועים בתאריך ההצהרה. כל מה שקרה לאחר התאריך הרשום בהצהרה, לא שייך לנוכחית ויעבור להצהרה הבאה. דוגמאות למסמכים של נכסים והתחייבויות כוללות:

  • אישורי יתרות מהבנקים;
  • אישורי יתרות מקופות הפנסיה וקרנות ההשתלמות;
  • יתרות של חייבים/זכאים;
  • רשימה מסודרת של תכולת הבית;
  • רכוש והתחייבות בעסקים.

הקטע הטכני שלאחר ההגשה:

לאחר הגשת ההצרה למס הכנסה, הנתונים נבחנים ומאומתים ע"י המסמכים הרלוונטיים שצורפו ואז מתבצעת השוואה (הפחתה) בין הצהרת ההון הנוכחית לבין קודמתה וזאת על מנת לקבל את הגידול/הקיטון בהון. השוואת שתי התקופות כוללת התייחסות לגורמים רבים כגון: הכנסות נטו (לאחר מיסים), הוצאות מחייה, רכישות של נכסים, נטילת הלוואות ועוד. אם מס הכנסה ימצא "הפרש הון" משמעותי, אתה תידרש לתת הסברים, אם לא תדע להסביר את ההפרש תידרש לשלם מס על אותם רווחים לא מוסברים.

היערכות תמידית – נטל ההוכחה:

על מנת לעבור בשלום את משוכת הצהרת ההון, אנו רוצים לתת לך טיפ בסיסי אך מועיל:

  • שמור על כל האסמכתאות המשמעותיות שהנך מקבל במהלך חייך השוטפים כגון: אסמכתא על תקבולים/תשלומים מאירועים משפחתיים (חתונה, בר מצווה, ברית ועוד) ,מתנות מההורים או בני המשפחה, צווי ירושה, זכיות שונות או כל מסמך אחר אשר בזמן הנכון (במצב של "הפרשי הון") תוכל לשלוף את האסמכתא המתאימה ולחייך עד לפעם הבאה.

שאלת השאלות:

האם ניתן להגיש הצהרת הון ללא עזרתו של בעל מקצוע?

כן. תוכל להגיש הצהרת הון ללא עזרתו של בעל מקצוע ולחסוך מעט כסף אך כאשר תידרש, לאחר כמה שנים, להצהרה נוספת, ויתגלו טעויות ו/או "הפרשי הון" בלתי מוסברים אז תתחיל הבעיה האמתית ולכן תזכור:

אנחנו לא כאן בשביל למנוע ממך לעשות זאת לבד, אנחנו כאן בשביל לעזור לעתיד שלך להיות בטוח יותר.                                                                                                                        לחץ כאן ונסייע לך בכך>>